مقدمات اجرای طرح باغ بازار سبزوار فراهم شد
  باغ بازار  تاريخ: 25 مهر 1395   بازديدها: 630

  باغ بازار از جمله طرح های اقتصادی، تفریحی، فرهنگی است که توسط شهرداری ها به منظور زیباسازی و رونق اقتصادی شهرها اجرا می شود. اجرای این طرح در شهرهای شیراز، اصفهان و همدان از نمونه هایی موفقی است که در رونق اقتصادی نقش به سزایی دارد.

  به گزارش روابط عمومي سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهر سبزوار، باغ بازار سبزوار نیز با هدف رونق اقتصادی و الگوگیری از شکل هندسی بازار اصفهان در میدان نقش جهان این شهر اجرا می شود.

  این طرح همزمان با طرح کمربندی امام زاده شعیب(ع)، ارگ امیریه، بازآفرینی محلات ناکارآمد و بافت تاریخی در دستور کار شهرداری سبزوار قرار گرفت.

  با وجود استقبال شهروندان سبزواری از اجرای این طرح طولانی شدن زمان روند اجرای آن موجب گلایه شده است.

  یکی از شهروندان سبزواری در اين رابطه گفت: محل اجرای این طرح واقع در محدوده بافت مرکزی شهر به دلیل انجام نشدن اقدامات ساختمانی این مکان را به محلی برای عبور حیوانات مانند سگ مبدل کرده است.

  محمود حسینی افزود: مدت سه سال است که مسئولان شهرداری صحبت از اجرای طرح می کنند اما هنوز کار خاصی در این محدوده انجام نشده است.

  محمد اکبری دیگر شهروند سبزواری نیز گفت: در محل اجرای طرح گودالی بزرگ قرار دارد که هنگام بارندگی پر آب می شود و هم اکنون لانه بسیاری از حیوانات موذی شده و بوی نامطبوعی از این منطقه خارج می شود.

  وی افزود: شهرداری سبزوار پاسخ درستی به شهروندان در زمینه اجرای طرح نمی دهد.

  اما مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهر سبزوار در اين رابطه گفت: طرح باغ بازار این شهر در وسعت ۱۱ هزار مترمربع اجرا می شود که هم اینک ۷ هزار و ۶۰۰ متر آن با اختصاص ۱۰۰ میلیارد ریال خریداری شده است.

  مهدی برزویی افزود: این طرح با مدیریت شهرداری سبزوار و با اختصاص ۵۰۰ میلیارد ریال اجرا و تکمیل می شود و هم اینک نیز مذاکره برای تملک سه هزار و ۴۰۰ متر از زمینهای محدوده طرح با مالکان انجام شده است.

  وی گفت: همچنین اجرای ۶ هزار متر فضای سبز در محدوده این طرح پیش بینی شده که با آغاز روند اجرا، این بخش نیز احداث می شود.

  او ادامه داد: پیشنهاد اجرای این طرح سال ۱۳۹۰ در شهرداری مطرح و پس از تصویب در شورای اسلامی شهر و کمیته انطباق فرمانداری سبزوار برای اجرا به سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری ابلاغ شد.

  مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرسبزوار گفت: برای اجرای این طرح ۸۰ میلیارد ریال زمین با مجوز شورای اسلامی شهر سبزوار به صورت معوض اختصاص پیدا کرده است.

  وی افزود: هم اینک چهار باب منزل مسکونی در اطراف این طرح به تملک شهرداری درآمده است و برای تملک ۶ باب منزل مسکونی دیگر نیز مذاکرات با مالکان آغاز شده است.

  برزویی ادامه داد: تملک منازل باقیمانده نیز به صورت تهاتر و فروش مغازه های تجاری از طریق توافق با مالکان انجام می شود.

  وی گفت: در طرح باغ بازار علاوه بر احداث مجموعه تجاری و پارک، پارکینگ مناسبی نیز جهت استفاده عموم شهروندان برای کاهش حجم بار ترافیکی بخش مرکزی شهر در نظر گرفته شده است.

  او افزود: اجرای این طرح از مهمترین مطالبات مردم است و در این جهت شهرداری سبزوار تلاش خود را برای تکمیل آن می کند.

  وی ادامه داد: برای رفع گلایه های شهروندان دیواری به منظور جلوگیری از ورود حیوانات در اطراف زمینهای اجرای طرح ساخته شده است.

  مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری سبزوار گفت: با توجه به وجود یک گودال بزرگ در محدوده اجرای طرح و جمع شدن آبهای راکد هماهنگی لازم نیز برای خروج این آبها از چاه جذبی شهرداری انجام شده است./ ايرنا