شهردار سبزوار: طرح ارگ اميريه ضرورت اجرا دارد، مالكين مشاركت بيشتري كنند
  اوراق بهادار / ارگ امیریه  تاريخ: 30 دی 1394   بازديدها: 660

  شهردار سبزوار گفت: ۱۷۰ هكتار بافت فرسوده در نقاط متعدد شهري بويژه مركز شهر سبزوار وجود دارد كه از اين ميزان ۹ هكتار مصوب و ۲۵هكتار مورد تقاضاي مجدد براي تصويب قرار گرفته است.

  به گزارش روابط عمومي سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری به نقل از روابط عمومی شهرداری، دكتر محمد علي طالبي افزود: طرح بزرگ ارگ اميريه داراي ۹ هكتار مساحت است كه از اين ميزان ۳٫۸ دهم آن مداخله مستقيم است و شهرداري به آن ورود پيدا كرده و مابقي توسط مالكين اصلاح و به بافت جديد تبديل خواهد شد.

  وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه برخي از مالكين تمايل به مشاركت و يا فروش املاك خود ندارند، اظهار داشت: خوشبختانه در فاز نخست مالكين توافق صد در صدي خود را اعلام كردند و طرح در حال اجراست، در فاز دوم نيز ميزان مشاركت تاكنون خوب ارزيابي شده و مقدمات تملك براي اجراي فازسوم در دستور كار قرار گرفته است.

  او تاكيد كرد: عمده مالكين براي اجراي طرح عظيم شهري ارگ اميريه در سبزوار اعلام آمادگي كرده اند.

  شهردار سبزوار اضافه كرد: در برخي موارد كه مالكين رضايت به مشاركت يا تمايل به فروش املاك خود ندارند برابر ضوابط قانون تملك اقدام خواهد شد.

  طالبي گفت: با توجه به ضرورت اجراي طرح توسط وزير كشور و ابلاغ آن به شهرداري اين طرح لازم الاجراست و ما مجبور هستيم براي احقاق حقوق دولت، شهرداري و مالكين از طريق قوه قضائيه اقدام نماييم.

  مدير طرح اميريه سبزوار هم در اين رابطه گفت: طرح اميريه به عنوان نخستين طرح الگويي اجراي بافت فرسوده در شهر سبزوار با مساحتي بالغ بر ۳٫۴ دهم هكتار در بخش مركزي شهر سبزوار در حال اجراست.

  ايزدي با بيان اينكه اين طرح داراي ۵ فاز است، افزود: فاز اول اين طرح با حدود ۲۵ درصد پيشرفت فيزيكي و مشاركت ۱۰۰درصدي مالكين در مراحل انجام است، و فاز دوم كه بلوك ۵ اين طرح مي باشد طي يك ماه و نيم گذشته از ۸ هزار متر مربع عرصه، ۴۰ درصد تملك شده است.

  وي اظهار داشت: قصد داريم يك فضاي الگوي شهري از لحاظ بافت ساخت و ساز و معمار سنتي در سبزوار را احيا و داشته باشيم