كوي گل افشاني بافتي قديمي، نيازمند توسعه شهري
  فرصت های اقتصادی بافت فرسوده  تاريخ: 18 دی 1395   بازديدها: 604

  چندي است كه با تاکید شهردار سبزوار اجرای پروژه‌ها و طرح‌های بازگشایی معابر در نقاط مختلف شهر با هدف توسعه اي ، تسهیل در حمل ونقل، ارائه خدمات مناسب و شایسته به شهروندان، جزو اولویت‌های اصلی شهرداری قرار گرفته است. بگونه اي كه بازگشایی‌های جدید در مسیرهای مختلف به توسعه و عمران و آبادانی شهر سبزوار کمک کرده و زمینه عمران و آبادانی شهر را بيش از پيش فراهم كرده است.

  به گزارش روابط عمومي سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری سبزوار، در اين رابطه معاون حمل و نقل، ترافيك و شهرسازي شهرداري سبزوار پروژه های متعدد بازگشایی معابر را در راستای اهداف توسعه‌ای شهری دانست و گفت: با اجرای طرح‌های بازگشایی معابر علاوه بر امکان دسترسی شهروندان به معابر جدید، معضل ترافیک شهری هم مرتفع می‌شود.

  مرتضي احمدي افزود: اجرای این طرح‌ها که در راستای سیاست‌های شهرداری سبزوار و با هدف رفع مشکلات و گره‌های ترافیکی است، به احیای بافت‌های فرسوده و زیبایی چهره شهر هم کمک می‌کند و در این راستا نقش بسزایی دارد.

  وي در ادامه به انتشار خبري با عنوان مهر کاربری تجاری بر خانه های تاریخی سبزوار در شماره ۶۹۹۸ روزنامه همشهري در تاريخ چهارشنبه ۸ دي ماه اشاره كرد و افزود: بازگشايي كوي گل افشاني يكي از مطالبات ۲۰ ساله ساكنان اين محله است كه شهرداري عليرغم تحميل بار مالي زياد اقدام به رسيدگي آن كرده است.

  او با اظهار اينكه طرح بازگشايي كوي گل افشاني مشهور به كلاه فرنگي سال ۸۶ به كميسيون ماده ۵ استانداري ارسال و موافقت آن براي پياده راه كردن فضاي شهري و بازگشايي مسيرهاي كور ترافيكي اخذ شد كه اجراي آن هم اكنون به شهرداري سبزوار ابلاغ شده است.

  احمدي با بيان اينكه در اين خبر اشاره اي به تخريب خانه هاي ثبت آثار ملي در اين كوي توسط شهرداري شده است، تاكيد كرد: بر اساس استعلام مجدد از اداره ميراث فرهنگي سبزوار هيچ خانه اي در كوي گل افشاني ثبت آثار ملي نبوده و اكثر املاك موجود در مسير براساس اعلام اداره مذكور مخروبه و شهرداري فقط اقدام به تملك عرصه و رفع خطر آن كرده است.

  او تاكيد كرد: رويكرد شهرداري همواره حفظ، حراست و نگهداري از آثار ارزشمند و تاريخي در بافت هاي مختلف شهري است و تاكنون در اين زمينه از هيچ كوششي دريغ نكرده، ضمن اينكه خانه هاي ارزشمند اعلام شده از سوي اداره ميراث فرهنگي در طرح توسعه شهري، در حاشيه مسير بازگشايي قرار گرفته است.

  معاون حمل و نقل، ترافيك و شهرسازي شهرداري سبزوار با بيان اينكه ارتقاي سطح امنيت عمومي و اجتماعي يكي از اولويت هاي شهرداري است، يادآور شد: در خانه هاي مخروبه اين كوي قديمي متاسفانه بعضا شاهد حضور افراد لاابالي و معتاد بوديم كه همين امر و درخواست اهالي ما را به اجراي اين طرح شهري ترغيب كرد.

  وي همچنين گفت: نقشه جانمايي آثار ارزشمند تاريخي در اين كوي چه آنهايي در فهرست آثار ملي و چه موارد غير ثبتي ولي ارزشمند و حائز اهميت كه از اداره ميراث فرهنگي به شهرداري جهت اجراي طرح ارسال شده در انتهاي اين خبر انتشار مي يابد.

  وي ضمن تقدير از همراهي و مشاركت شهروندان در اجراي طرح هاي شهري سبزوار، از اظهار نظر افرادي كه به صورت غيركارشناسي در زمينه هاي فرهنگي و ميراثي و بدون درنظر گرفتن شرح ماوقع رنجش خاطر شهروندان عزيز سبزواري و تشويش اذهان عمومي را فراهم مي كنند، ابراز گلايه كرد.