شهردار: خطر قنوات در سبزوار كمتر از يك زلزله ۸ ريشتري نيست
  پروژه قنوات  تاريخ: 3 اسفند 1394   بازديدها: 692

  به گزارش روابط عمومي سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری، دكتر محمد علي طالبي در نخستين کارگاه آموزشی تخصصي يك روزه اصول و مبانی مدیریت بحران با بيان اينكه ريسك بحران در شهر سبزوار بسيار بالاست، افزود: علاوه بر بلاياي طبيعي سيل، زلزله، تندباد، گرد و غبار و.. شهر سبزوار با يك بحران بزرگ تر به نام قنوات روبروست كه تقريبا هيچ شهري از ايران با آن مواجه نيست.

  وي با بيان اينكه در شهر سبزوار ۱۱ رشته قنات رها شده و مترك وجود دارد، اظهار داشت: اين قنوات به صورت يك شبكه تارعنكبوتي به هم متصل شده اند كه متاسفانه ما هيچ شناختي از آن نداريم و همين مسئله شهر را به صورت اختصاصي درگير يك بحران بزرگتر از بلاياي طبيعي كرده است.

  او با اظهار اينكه ما در شهر سبزوار بعضا با فرورفتگي هايي در سطح شهر مواجه هستيم، بيان كرد: در چند سال قبل متاسفانه بر اثر يكي از اين فرو رفتگي ما شاهد فوت يكي از همشهريان بوديم كه به ناگاه در هسته مركزي شهر رخ داد.

  دكتر طالبي اضافه كرد: ميزان شناخت علمي بشر به مراتب خيلي بيشتر از زلزله است تا ميزان شناخت ما از قنات هاي سردرگم شهر سبزوار.

  او تصريح كرد: البته شهرداري در سال گذشته قرارداد مطالعات قنوات متروك سبزوار را با مشاور منعقد كرد كه فاز نخست آن تحويل داده شد.

  شهردار سبزوار با بيان اينكه قنوات يكي از بحران هايي است كه استثنا شهر سبزوار با آن درگير است، گفت: قنوات متروك كه اتفاقا به شبكه فاضلاب و اگوي سنتي سبزوار نيز متصل شده شرايط سختي را براي ما بوجود آورده به طوري كه اين معضلات از نيمه جنوبي به سمت نيمه شمالي شهر سرايت كرده و در حال پيش روي است.

  وي با بيان اينكه در دهه ۵۰ پس از ۱۸ متر گوبرداري به رطوبت آب هاي زير سطحي مي رسيديم، افزود: اين مهم در حال حاضر پس از ۴ متر گودبرداري به دريايي از آب مي رسد كه متاسفانه امكان كاهش آب هم وجود ندارد.

  دكتر طالبي با تاكيد بر اينكه آسيب قنوات به ابنيه هاي تاريخي شهر اين وضعيت را در مرحله هشدار قرار داده است، گفت: ابنيه ها و آثار تاريخي كه عموما در هسته مركزي شهر قرار گرفته اند بر روي گسل ۹ ريشتري قنوات متروكه هستند كه اگر اقدام جدي از سوي مديريت شهري سبزوار صورت نگيرد آثار تاريخي، شهر قديم سبزوار و حتي جان مردم با مشكلات عديده اي مواجه خواهد بود.

  دكتر حسين شاد دبير ستاد بحران شهرستان سبزوار نيز در اين كارگاه با بيان اينكه بحران زماني اتفاق مي افتد كه تعادل بين توانمندي ها و نيازمندي ها به هم مي خورد، گفت: مي توان با موارد چهارگانه پيشگيري ، آمادگي، مقابله ، بازسازي و باز تواني بحران را به خوبي مديريت كرد.

  گفتني است اين كارگاه با عنوان ” تاريخچه مديريت بحران، الزامات مديريت بحران و مصاديق و انواع بحران” با حضور ۱۵۰ نفر از مسئولان ادارات و كارشناسان سبزوار توسط دكتر احمد احمد معظم معاون سازمان آتش نشاني شهرداري تهران در محل سالن اجتماعات شهرداري برگزار شد.