بازدید مديران گردشگري استان از اماکن تاریخی سبزوار
  پروژه گلستان / عمومی  تاريخ: 1 خرداد 1395   بازديدها: 813

  در ششمين روز از هفته نكوداشت سبزوار، مديران تورهاي گردشگري استان خراسان رضوی از اماکن تاریخی سبزوار بازديد كردند.

  به گزارش روابط عمومي سازمان بهسازی و نوسازی شهر سبزوار، اين برنامه به همت معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و همکاری شهرداری سبزوار، سازمان بهسازي و نوسازي شهر سبزوار و اداره ميراث فرهنگي سبزوار برگزار شد و در آن تور آشنایی با جاذبه های گردشگری شهرستان سبزوار جهت آشنايي دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان صورت گرفت.

  در این تور چهل نفر از راهنمایان برجسته تورهای مسافرتی از استان خراسان رضوی حضور داشتند و از مکان های مختلفی مانند خانه ترشیزی، باغ و عمارت اسکویی، سرای معمارزاده و كوي گلستان بازدید کردند.

  محمد عبداله زاده كارشناس باستان شناسي اداره ميراث فرهنگي در اين تور اين طور توضيح داد كه باغ و عمارت موسوم به "اسکویی” در فاصله ۴ کیلومتری غرب شهر سبزوار و در روستای "ابارش” واقع است. مجموع مساحت این مکان ده هکتار بوده و عمارت آن در میان باغ ساخته شده است.

  عمارت مزبور در دو طبقه ایجاد و مشتمل بر طبقه زیر زمین مشتمل بر هشتی، حوض خانه، آب انبار، مطبخ، بادگیرخانه می باشد. طبقه اول از فضاهایی مانند تالار ستون دار شرقی و شمالی، تالار پذیرایی، حجره های نشیمن شکیل شده است.از جمله عناصر تزیینی این بنا می توان به آجرکاری های نمای بنا، گچ بری قسمت های سر ستون ها، حوض خانه و نقاشی بر روی گچ بری های حوض خانه اشاره كرد. قدمت این باغ و عمارت میان آن متعلق به دوره قاجار و مالک آن نیز خاندان اسکویی است.

  وي درباره خانه ملا محمد ترشیزی هم گفت: اين خانه مربوط به دوره پهلوی است و از دو بخش زمستان نشین و تابستان نشین تشکیل شده که بخش زمستان نشین آن حدود ۸۰سال قبل و بخش تابستان نشین آن ۶۰سال پیش ساخته شده است. بنای «ملا محمد ترشیزی» با استفاده از آجرکاری رخبام، گچ بری و کاربندی تزیین شده است. این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۲۴۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  او سپس در مورد سراي معمارزاده هم گفت: اين سرا یکی از ۱۱ سرای قدیمی موجود در سبزوار از بناهاي بجا مانده از دوران قاجاريه است كه داراي ۵ هزار ۵۰۰متر مربع مساحت است و مالکیت آن در ابتدا متعلق به یک فرد روسي و سپس در اختيار مالكيني از سبزوار قرار مي گيرد. اين بنا از جمله سراهايي كه همه اجزا و بناي يك كاروانسرا را دارد، ۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع از اين بنا اعيان دارد و در حال حاضر از حجره هاي آن به عنوان انبار استفاده مي شود.از ویژگی های جالب این بنا وجود دو هشتی در امتداد هم در ورودی های بنا است