گفتگوی اختصاصی روابط عمومی شهرداری با آقای مهندس برزویی
  همایش بحران های طبیعی شهر سبزوار  تاريخ: 17 تیر 1393   بازديدها: 1183

  در گفتگو با مدیرعامل سازمان بهسازی مطرح شد: قنات ها مهمترین عامل بحرانهای طبیعی سبزوار  

  یکی از موضوعاتی که اکثر شهرهای جهان و ایران با آن دست به گریبان هستند، موضوع سوانح طبیعی از جمله زلزله، سیل، قنوات و... است. با توجه به اینکه وقوع سوانح این چنینی قابل پیش بینی نیست، لذا افزایش آگاهی و آمادگی مردم در اجرای طرح های مقاوم سازی ساختمان ها، نوسازی و بهسازی بافتهای فرسوده شهری و انجام امور واکنش اضطراری، ضرورتی امکان ناپذیر است.

  به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، چندی پیش مهدی برزویی مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده شهرداری سبزوار در خبری گفت: از آنجایی که بافت آسیب پذیر شهر سبزوار که منطبق بر بافت تاریخی و بافت فرسوده است در هسته مرکزی شهر واقع شده و با جمعیتی متراکم روبه روست، بیش از پیش به منزله تهدیدی جدی در برابر حوادث طبیـعی به شـمار می رود. از این رو سازمان بهسازی و نوسازی شهر سبزوار طی نشست هایی متعددی که با مرکز پژوهشی علوم جغرافیایی و مطالعات اجتماعی دانشگاه حکیم داشته است اقدام به برگزاری نخستین همایش بحران های طبیعی( زلزله، قنات، سیل) شهر سبزوار روز دوشنبه نوزدهم خردادماه سال جاری از ساعت 8:30 الی 12 صبح در محل تالار استاد شریعتی دانشگاه حکیم سبزواری نموده است.

  قبل از برگزاری این همایش گفتگویی را با مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری سبزوار انجام دادیم که از نظرتان می گذرد.

  آقای برزویی در ابتدا بفرمایید هدف از برگزاري همايش بحران هاي طبيعي شهر سبزوار چيست؟ 

  شهر سبزوار در مسير توسعه، امروزه يك فرصت تاريخي را تجربه مي كند كه از شاخص هاي توسعه در شهرها پروژه هاي بزرگ مانند تقاطع هاي غير همسطح برج ها و مجتمع هاي بزرگ تجاري و مسكوني مي باشد. در اين ارتباط شهرها در يك رقابت تنگاتنگ قرار گرفته اند چرا كه بعضي از اين فرصت ها قابليت فرامنطقه اي و فراشهري خواهد داشت.

  در مسير اجراي اين پروژه ها محدوديت ها و موانع طبيعي ظاهر مي شود كه بي توجهي و عبور از آنها خسارات زيادي را در آينده به بار خواهد آورد. از جمله اين مخاطرات وضعيت زلزله خيزي، سيل خيزي و قنات هاي قديمي است كه تبديل به مشكل و بحران شده اند. اين همايش مي خواهد فعلا يادآوري و تذكري در اين خصوص به دست اندركاران و كارشناسان مرتبط با توسعه شهري باشد.

  از ميان عوامل سه گانه مطرح شده در اين همايش كدام عامل بالفعل و بالقوه مي باشند؟ 

  از يك منظر همه سه عامل ياد شده، هر لحظه امكان اتفاق و حادث شدن را دارند. ولي عامل قنات بدليل دست كاري هاي انجام گرفته توسط مديران شهري و شهروندان در هنگام فعاليت هاي عمراني به مشكل روزانه شهر تبديل شده است و هرآن امكان حادثه اي در معابر و اماكن عمومي و خصوصي وجود دارد.

  نمونه اي از اين اتفاقات را در سال هاي اخير در گوشه و كنار شهر شاهد بوده ايم. اين پديده جان و مال و ارزش هاي تاريخي و فرهنگي اين شهر را نشانه گرفته است. و بايد از اولويت هاي اصلي مسئولين شهري و شهرستان تلقي گردد.

  همايش ها و جلساتي از اين دست چگونه مي تواند سبب كنترل حوادث ناشي از بحران هاي طبيعي گردد؟ 

  در ارتباط مهار و كنترل بحران هاي طبيعي با توجه به بضاعت اندك فكري، مالي، مديريتي فقط بايد گفت مقصود يادآوري و به تفكر واداشتن، نگرش، پيشگيري و بيدار كردن است. آنقدر اين گفتگوها بايد افزايش يابد تا نگراني و دغدغه وقوع بحران، به فرهنگ عام و خاص  تبديل شود. آنجاست كه حاشيه شهر بر روي مسيل ها و بسترهاي سيلابي بنا نمي شود، آنجاست كه مسير سيلاب ها با انجام فعاليت هاي عمراني مسدود نمي شود. آنجاست كه براي اجراي يك پروژه مقيد به جمع آوري مدرن فاضلاب، شريان هاي اصلي قنوات قديمي آسيب نمي بيند. آنجاست كه آبخيزداري شهري جدي گرفته مي شود و آنجاست كه پروژه هاي عظيم الجثه بدون تمهيد لازم بر روي بستر فعال لرزش ها بنا نمي شود و بسيار تمهيدات و تاملات ديگر صورت مي پذيرد.

  پيام همايش به مسئولين شهري و عوامل دولتي و خصوصي عمران شهري چيست؟ 

  پدران ما با توجه به همه شرايط محيطي بناهايي را ساخته و ميراثشان را به نسل هاي بعدي منتقل كرده اند. اين بناها به صورت ثابت، پايدار و فعال در بستر فرهنگي، اجتماعي ما حضور داشته و خواهد داشت تا كه جزو افتخارات ما محسوب شوند. اين بناها هيچ ضايعه و محدوديتي براي جنبه هاي ديگر محيط زندگي ما ايجاد نكرده اند. امروز با وجود افزايش دانش، تكنولوژي ها و توانايي ها انتظار مي رود مسئولين و كارشناسان و عوامل ساخت و ساز دقت و رعايت بيشتري اعمال نمايند تا ضمن حفظ ميراث گذشتگان، محصولات و پديده هاي ارزشمند جديدي را بوجود آورند كه سال هاي سال بدون آسيب و مشكل باعث افتخار اين سرزمين گردد. توسعه سريع به هرقيمت و با هر هزينه گزاف محيطي مورد قبول و تاييد نيست.

   

  اطلاعات
  ارسال نظر به این پست پس از 1000 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد