متن سخنرانی دکتر ابوالقاسم امیر احمدی
  همایش بحران های طبیعی شهر سبزوار  تاريخ: 17 تیر 1393   بازديدها: 936

  <!--[if gte mso 9]>

  <!--[if gte mso 9]> Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA <!--[if gte mso 9]> <!--[if gte mso 10]> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

  ریز   پهنه بندی خطر سیلاب های شهری سبزوار

  وقوع سیلاب یکی از بزرگترین مخاطرات طبیعی است که بشر از دیرباز با آن مواجه بوده است. گرچه این بلیه طبیعی تهدیدی برای ساکنین بخش های مختلف کره زمین خصوصا مناطق مستعد وقوع سیل بوده، اما فعالیتهای اخیر بشر در بر هم زدن تعادل زیست محیطی، تاثیرات این مخاطره را بیشتر و از نظر مکانی گسترده تر نموده است. در حالی که زلزله باعث مصدوم شدن بیشترین تعداد مردم شده است، سیلاب ها اغلب خانه ها را تخریب کرده اند. کشور ما نیز از این امر مصون نمانده است و هرساله شاهد وقوع سیلاب های متعدد در بخش های مختلف است. گزارش های موجود حاکی از این است که علیرغم مطالعات متعدد در این زمینه، نه تنها از وقوع سیل کاسته نشده، بلکه در سالهای اخیر بیشتر شده است و هرساله خسارات جبران ناپذیری را تحمیل می کند. امروزه افزایش روز افزون جمعیت و توسعه شهرها باعث شده که سطح بیشتری از زمین اشغال و غیرقابل نفوذ شود. این امر به نوبه خود باعث کاهش نفوذ آب، افزایش رواناب، طغیان رودخانه ها و در نهایت ایجاد سیل شده است. سیلاب شهری، حجم آبی است که خارج از ظرفیت زه کشی شهر بوده و منجر به بروز یکسری از مشکلات و خسارات در شهر می گردد.

   پدیده سیلاب بدلیل گسترش شهرهای بزرگ چهره جدیدی پیدا نموده و تحت عنوان سیلاب شهری جایگاه جدید را در مطالعات شهری باز نموده است. در اکثر شهرهای ایران چون شبکه ارتباط شهری بدون توجه به جهت زهکشی طبیعی ایجاد شده اند و از طرف دیگر ساخت و سازهای غیر اصولی مسیل های شهری را از  هدایت سیلاب ها ناتوان ساخته و این وظیفه را بیشتر المان های شهری مانند اتوبان ها، خیابان ها و کوچه ها انجام می دهند به همین دلیل سیلاب هزینه های زیادی را بر شهرهای ایران تحمیل می کنند که شهر سبزوار نیز با گذر سه مسیل از داخل آن از این امر مستثنی نیست. بطوریکه ریزپهنه بندی سیلاب در این شهر نشان می دهد که 15درصد از محدوده شهر در پهنه خطر خیلی زیاد، 25درصد در پهنه خطر کم قرار دارد.

   

  اطلاعات
  ارسال نظر به این پست پس از 1000 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد