ایجاد نخستین موزه زنده میراث اجتماعی خراسان رضوی در سبزوار
  ستاد بازآفرینی پایدار محله های هدف / پروژه گلستان  تاريخ: 24 بهمن 1394   بازديدها: 803

  رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار گفت: نخستین موزه بزرگ زنده میراث اجتماعی خراسان رضوی در این شهرستان ایجاد و آماده بهره برداری شد.

  به گزارش روابط عمومي سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری، محمودرضا سلیمانی اظهار کرد: این موزه در واقع محله قدیمی کوی ‘گلستان شهر’ سبزوار را دربرمی گیرد که در اواخر اسفندماه امسال به صورت رسمی افتتاح می شود.

  وی افزود: قدمت بیشتر ساختمان های این محله مربوط به دوران قاجار است که بهسازی، احیا و بازآفرینی آن در دستور کار مسئولان شهرستان قرار گرفته است.

  وی گفت: این محله گنجینه ای از صنایع دستی نظیر آهنگری، صنایع چوبی، خراطی، رنگرزی، بافندگی و سایر صنوف سنتی است که فعالان این حوزه ها، هنر خود را نسل به نسل به فرزندان خود منتقل کرده اند.

  رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار افزود: هنرمندان زحمت کش این محله تاریخی، دارای آداب و رسوم خاصی هستند و محل زندگی و کارشان در یک مجموعه قرار دارد.

  وی با بیان اینکه هیچ یک از رفتارهای به نمایش گذاشته شده در این موزه، مصنوعی نیست، افزود: این محله دارای مزیت ها و ظرفیت های گردشگری زیادی بوده که متاسفانه بعضا در گذشته مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته است.

  رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار با اشاره به هماهنگی های انجام شده با ساکنان این محله افزود: گردشگران و بازدید کنندگان می توانند از تمام ابعاد زندگی ساکنان این محله بازدید کنند.

  وی بدون اشاره به جمعیت این محله افزود: مردم این محله دارای گفتار، موسیقی، نوع زندگی اجتماعی و فرهنگی خاصی هستند که به عنوان یک ظرفیت مهم گردشگری مورد توجه واقع شده است.

  وی با بیان اینکه با اجرای این طرح، شاهد رونق اشتغال و کارآفرینی در این شهرستان خواهیم بود، افزود: متاسفانه یکی از طرح هایی که در گذشته در دستور کار مسئولان قرار داشت تخریب این محله از شهر بود که با اجرای این طرح نظر مسئولان و مردم نسبت به ظرفیت های گردشگری این منطقه تغییر یافت.

  وی گفت: این منطقه دارای صنایع دستی خاصی مانند عروسک باران (چولی چغل) و اسب چوبی است که به صورت زنده در این موزه ساخته و به عنوان نماد شهر سبزوار به گردشگران هدیه می شود.

  سلیمانی افزود: در این محله شاهد پویایی هنرهای مینیاتوری زیادی هستیم که هر یک می توانند به عنوان یک ظرفیت مهم مورد توجه قرار گیرند.

  وی همچنین با اشاره به وجود یکی از مهمترین سراهای تاریخی سبزوار در این محله گفت: با برنامه ریزی صورت گرفته این سرا نیز تبدیل به یک مرکز برای عرضه صنایع دستی، غذاهای سنتی و سوغات به گردشگران می شود.

  کوی گلستان از محلات کهن شهر بیهق (نام قدیمی سبزوار) است و اکثر مشاغل سنتی سبزوار که در گذشته از رونق اقتصادی زیادی برخوردار بوده هم اکنون در این محله زنده است و رونق دارد.

  آهنگری، خراطی، رنگرزی، چوب بری، بافندگی، ساخت ادوات سنتی کشاورزی و وسایل منزل بخشی از صنایع دستی هنرمندان این محله است.

  بر اساس آمارهای غیررسمی حدود سه هزار نفر در محله کوی گلستان سبزوار ساکن هستند. کوی گلستان در مرکز سبزوار و در ضلع غربی خیابان اسرار جنوبی این شهر قرار دارد./ايرنا