حضور مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی در در نشست هم اندیشی اعضای دبیرخانه اجلاس جهانی شهرداران راه ابریشم در منطقه آزاد قشم
  ستاد بازآفرینی پایدار محله های هدف / دبیرخانه توانمندسازی / عمومی  تاريخ: 2 مرداد 1395   بازديدها: 693

  به گزارش روابط عمومی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهر سبزوار؛ نشست هم اندیشی اعضای دبیرخانه اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم، پنجشنبه 31تیرماه در منطقه آزاد قشم برگزار شد. احمد رئیسی در نشست هم اندیشی اعضای دبیرخانه اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم با مسئولان مناطق آزاد تجاری و صنعتی، افزود: باید از ظرفیت های اجلاس پیش رو برای همبستگی بین کشورها و از قبل آن توسعه فعالیت های مشترک اقتصادی و جذب سرمایه گذار خارجی استفاده کرد.

  وی ادامه داد: احیای راه ابریشم علاوه بر تقویت هویت تاریخی شهرها و روستاهای واقع در این مسیر، ابعاد فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را در برمی گیرد که باید از تاثیرهای مثبت آن برای پیشرفت کشور بهره برد.
  وی تقویت زیرساخت های حوزه های گردشگری و صنعت را از مهمترین دستاوردهای اجلاس 2016 شهرداران راه ابریشم ارزیابی و اضافه کرد: مناطق آزاد ایران به دلیل مزیت های اقتصادی همچون معافیت های مالیاتی و نیاز نداشتن به دریافت ویزا برای ورود به این مناطق، می تواند نقش کلیدی در جذب سرمایه گذاران در اجلاس پیش رو ایفا کند.
  رئیسی مناطق آزاد را حلقه اتصال اقتصاد محلی و جهانی دانست و گفت: بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی این مناطق به ویژه منطقه آزاد قشم، سکوی پرتابی برای توسعه همه جانبه کشور و راهبردی برای جذب سرمایه گذار خارجی است.
  به گفته مسئولان یازدهمین اجلاس جهانی شهرداران راه ابریشم، نمایشگاه جانبی این اجلاس بین المللی در 2 سالن در مجموع به مساحت چهار هزار مترمربع برپا می شود که یک سالن آن به معرفی ظرفیت ها و توانمندی های قزوین اختصاص دارد.
  به گزارش ایرنا، یازدهمین اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم به میزبانی شهر قزوین و با شرکت 200 شهردار از نقاط مختلف جهان نیمه نخست شهریور امسال برگزار می شود.
  افزایش همکاری های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی بین شهرداران جاده ابریشم، ایجاد بستر مناسب جهت آسان سازی فرایند گردشگری، برگزاری نمایشگاه های اقتصادی - فرهنگی با هدف همگرایی بین شهرهای مسیر جاده ابریشم، برگزاری نمایشگاه ملل به منظور شناساندن فرهنگ و ملیت ها در این مسیر و در نهایت ایجاد بستر مناسب جهت استقرار دانشگاه جاده ابریشم به منظور ایجاد رشته هایی همچون گردگشری، بخشی از برنامه های اعلام شده دبیرخانه یازدهمین اجلاس جهانی شهرداران راه ابریشم در سال 2016 قزوین است.
  سازمان شهرهای جاده ابریشم (SRCWC) در سال 2005 میلادی با هدف افزایش همکاری و همگرایی بین چین و کشورهای آسیای میانه و با شعار «ساختن آینده مشترک بر اساس سنت» تاسیس و گسترش یافت و در مسیر های آبی و خاکی جاده ابریشم، 200 شهر از 67 کشور جهان را پوشش داد.
  هر سال تلاش و برنامه ریزی برای برگزاری اجلاس جهانی شهرداران این مسیر به میزبانی یکی از کشورها صورت می گیرد تا زمینه هم افزایی در حوزه های حمل و نقل، اقتصاد، فرهنگ، سرمایه گذاری و گردشگری فراهم شود./ایرنا