مصطفایی در سبزوار مطرح کرد:عملکرد مطلوب دبیرخانه ستادبازآفرینی سبزوار طی2سال گذشته/اختصاص 40میلیاردریال اعتبار برای ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی سبزوار/طرح ساماندهی کوی گلستان،گل افشانی وخرید خانه های تاریخی سبزوار در دستورکار ستاد ملی بازآفرینی شهری
  ستاد بازآفرینی پایدار محله های هدف / دبیرخانه توانمندسازی  تاريخ: 27 آبان 1395   بازديدها: 724

  به گزارش روابط عمومی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهر سبزوار، در نشست دبیرخانه ستاد بازآفرینی محدوده ها و محلات هدف سبزوار که صبح دیروز در محل سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری این شهر با حضور مهندس نریمان مصطفایی مدیرکل محترم دفتر دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی، دکتر سید حسن موسوی چلک رئیس محترم انجمن مددکاری اجتماعی ایران، دکتر سید حسن پارسی پور معاونت محترم برنامه ریزی فرمانداری سبزوار، جناب آقای سیدعلی کوشکی شهردار و دبیر محترم دبیرخانه ستاد بازآفرینی سبزوار، جناب آقای بروغنی عضو محترم شورای اسلامی شهر سبزوار، دکتر مهدی برزویی مدیرعامل محترم سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری سبزوار، دکتر محمودرضا سلیمانی ریاست محترم میراث فرهنگی سبزوار و جمعی از مدیران و کارشناسان محترم ملی و استانی و اعضای محترم دبیرخانه ی ستاد بازآفرینی سبزوار صورت گرفت، مهندس نریمان مصطفایی گفت: 2 هزار و 700 محله ناکارآمد و سکونتگاه غیررسمی در کشور شناسایی شده که شامل یک هزار و 100 سکونتگاه غیر رسمی، یک هزار محله با بافت فرسوده و 600 منطقه با بافت تاریخی است.

  وی اظهار داشت: حدود 20 میلیون نفر در این محلات ساکن هستند که 11 میلیون نفر آنان در سکونتگاه های غیر رسمی ساکن شده اند.

  او گفت: بر اساس برنامه وزارت راه و شهرسازی، محلات ناکارآمد و سکونتگاه های غیررسمی، طی 10 سال در اجرای برنامه های ششم و هفتم توسعه بازآفرینی می شوند.

  مصطفایی افزود: مهمترین مشکل ستاد ملی بازآفرینی محلات پایدار و سکونتگاه های غیررسمی عدم تخصیص به موقع اعتبارات است که در روند اجرای طرح های این ستاد موثر است.

  وی خاطرنشان کرد: ستاد بازآفرینی شهرستان سبزوار طی 2 سال گذشته در اجرای طرح های بازآفرینی محلات ناکارآمد عملکرد مطلوبی ارائه کرده است.

  *اختصاص 40 میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی سبزوار

  مدیرکل دفتر دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی گفت: امسال 40 میلیارد ریال از محل اعتبارات ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی به ستاد بازآفرینی این شهرستان اختصاص می یابد.

  وی افزود: طرح ساماندهی کوی گلستان، گل افشانی و خرید خانه های تاریخی در این شهرستان نیز در دستور کار ستاد بازآفرینی شهری قرار دارد.

  مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور نیز در این نشست گفت: برنامه ریزی این سازمان استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد )سمن) برای کاهش آسیب های اجتماعی است و بر این اساس ۹۳ درصد از فعالیت ها و خدمات خود را به این بخش واگذار کرده است.

  سیدحسن موسوی چلک افزود: بهزیستی تنها سازمان در کشور است که خدمات اجتماعی را با کمک مردم و تسهیل گران اجتماعی به افراد نیازمند ارائه می کند.

  وی اظهار کرد: ساکنان سکونتگاه های غیر رسمی نیازمند ارائه خدمات اجتماع محور هستند که در این محلات پایگاه های خدمات اجتماعی با کمک ساکنان محل ایجاد می شود.

  موسوي چلك گفت: تلاش ویژه دولت در سه سال گذشته سبب شده است نگاه مسئولان و جامعه نسبت به این محلات تغییر یابد و خدمات اجتماعی و فرهنگی براساس نیازهای ساکنان این مناطق ارائه شود.

  *اجرای طرح بازآفرینی سکونتگاه های غیر رسمی در پنج محله سبزوار

  شهردار سبزوار نیز در این نشست گفت: طرح بازآفرینی محلات و سکونتگاه های غیر رسمی در پنج محله این شهر شامل کلاته سیفر، غرب نیروگاه، شرق عیدگاه، صالح آباد و کوی گلستان این شهرستان در حال اجراست.
  سید علی کوشکی با بیان اینکه این محلات به محدوده شهری شهرستان سبزوار الحاق شده اند افزود: بر اساس مصوبات وزارت راه و شهرسازی، پنج هکتار از اراضی شهرستان برای اجرای طرح به ستاد بازآفرینی اختصاص یافته است.

  شایان ذکر است؛ پس از این نشست، از دفتر سرای محله ی صالح آباد بازدید و اقدامات صورت گرفته دبیرخانه ی ستاد در این دفتر مورد بررسی قرار گرفت.

  همچنین پایگاه سلامت اجتماعی مؤسسه همیاران سلامت و روان محله گلستان نیز با حضور اهالی محترم این محله افتتاح گردید.

  12 محله و سکونتگاه غیر رسمی در سبزوار شناسایی شده که بیش از 40 هزار نفر در این مناطق ساکن هستند .طرح بازآفرینی محلات و سکونتگاههای غیررسمی از سال 1393 در سبزوار در حال اجراست.
  مرکز شهرستان 320 هزار نفری سبزوار در 230 کیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.