مقصودي: كنسرسيوم بافت هاي فرسوده تشكيل مي شود
  ستاد بازآفرینی پایدار محله های هدف / دبیرخانه توانمندسازی  تاريخ: 4 بهمن 1395   بازديدها: 490

  نماينده مردم سبزوار در مجلس شوراي اسلامي گفت: براي جلوگيري از تكرار حادثه پلاسكو ، كنسرسيوم بافت هاي فرسوده تشكيل مي شود.

  به گزارش روابط عمومي سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری سبزوار، حسين مقصودي صبح امروز با حضور  در شهرداري سبزوار، ضمن عرض تسليت حادثه تاسف بار پلاسكو كه منجر به شهادت جمعي از آتش نشانان جان بر كف شهرداري تهران شد، گفت: اين حادثه يك بار ديگر مظلوميت شهرداري و سازمان هاي وابسته را براي دولت و مجلس آشكار ساخت و تلنگري زد به كمبودها و غفلت ما مسئولان بر واقعيت ها.

  وي اظهار داشت: مشكل اساسي ما عدم اجراي كامل قانون اساسي در اين زمينه است، ما در قانون اساسي شورا را به مردم واگذار مي كنيم، قانون مديريت واحد شهري داريم، اما به طور كامل قانون اساسي را اجرا نمي كنيم، در اين زمينه روز به روز شهرداري ها را دولت هاي مختلف، دولتي تر و تحت سيطره خود مي كنند كه اين مسئله با اصل قانون اساسي و بندهاي آن مطابقت ندارد.

  او با بيان اينكه با اين تلنگر، پيشنهاد ما تشكيل كنسرسيوم احياي بافت هاي فرسوده است، بيان كرد: اين كنسرسيوم متشكل از حضور شهرداري ها و وزارتخانه هاي بنياد مسكن و كشور است كه در آن مشاركت هاي مردمي تجميع مي شود و دولت با اعطاي وام هاي قابل قبول و شهرداري ها با اعمال اهرم هاي تشويقي و تخفيف هاي پروانه، كارهاي موثري را در اين زمينه انجام خواهند داد.

  مقصودي همچنين با بيان اينكه اگر وزارت بهداشت براي حل مشكلات و كارانه پزشكان خود۸ هزار ميليارد تومان از مجلس مصوبه مي گيرد يا دولت ۵ ميليارد دلار از كشور روسيه درخواست مي كند، اضافه كرد: بايد بهتر گفت دروازه ورود به شور و نشاط شهروندي، سلامت شهروندان و حل مشكلات شهروندان را شهرداري ها انجام مي دهند، چرا شهرداري ها كه نهادي كاملا مردمي است در اين برهه از زمان بعضا سياسي و دولتي شده است.

  نماينده مردم سبزوار در مجلس شوراي اسلامي با اظهار اينكه اتفاقي كه در پلاسكو افتاد در جاي جاي كشور دير يا زود رخ خواهد داد، افزود: در اين زمينه بايد بافت هاي فرسوده را هر چه سريعتر احيا و دهياري و روستاها را توانمند كرد چرا كه در غير اينصورت مهاجر پذيري و حاشيه نشيني همچنان ادامه خواهد داشت و ما در سال هاي آينده با مشكلات اساسي مواجه خواهيم بود.

  وي تاكيد كرد: اين مهم جز با تحقق شعار اقتصاد مقاومتي، نگاه ويژه به روستاها و عشاير، بازگشت حاشيه نشينان به روستاها و توانمندسازي شهرداري ها با اعطاي اختيارات بيشتر صورت مي گيرد.

  مقصودي با بيان اينكه سبزوار با آسيب هاي اجتماعي مختلفي همچون قنوات و حاشيه نشيني دست و پنجه نرم مي كند، گفت: قنوات سبزوار همانند يك زلزله ۱۰ ريشتري است كه دير يا زود زنگ خطر آن بلندتر به گوش خواهد رسيد، بايد براي آن و مقابله با حوادث احتمالي ناشي از آن امروز به فكر افتاد چرا كه در زمان بحران ديگر نمي توان كاري اساسي كرد.

  وي گفت: اميدواريم با همراهي دولت، مجلس و قوه قضائيه تخصيص اعتبارات براي رفع كمبودهاي شهرداري ها هرچه سريعتر محقق شود.