• سرنوشت تپه باستانی سبزوار و اشیای کشف شده در هاله ای از ابهام
  سرنوشت تپه باستانی سبزوار و اشیای کشف شده در هاله ای از ابهام

  پس از گذشت یک سال از کاوش در تپه دامغانی شهرستان سبزوار، سرنوشت ادامه کاوش و اشیای کشف شده از این محل در هاله ای از ابهام قرار دارد...

  ادامه

  -----------------------------------------------------------------------------

 • اطلاعیه (عضو گیری کمپین دوستداران میراث فرهنگی)
  اطلاعیه (عضو گیری کمپین دوستداران میراث فرهنگی)

  اطلاعیه

  قابل توجه دوستداران میراث فرهنگی

   

  با عنایت به وجود آثار و ابنیه های ارزشمند تاریخی- معماری در بافت فرسوده سبزوار و نگرانی از بین رفتن این میراث ارزشمند و به منظور بهره گیری از مشارکت تمامی دوستداران و علاقمندان در این آثار ارزشمند، کمپین دوستداران میراث فرهنگی اقدام به عضو گیری می نماید. علاقه مندان جهت عضویت در این کمپین نمونه فرم زیر را تکمیل نموده و به پست الکترونیک  kdm.sabzevar@gmail.com  ارسال فرمایند. 

  باشد که عشق به هویت تاریخی شهرمان، باعث وجود نوعی انسجام و همدلی برای حفظ آثار و بناهای تاریخی این دیار کهن باشد.

  ادامه

  -----------------------------------------------------------------------------

 • برگزاری چهارمین جلسه دوستداران میراث فرهنگی
  برگزاری چهارمین جلسه دوستداران میراث فرهنگی

  چهارمین جلسه گروه دوستداران ميراث فرهنگي در ساعت 12 وز دوشنبه مورخ 22/2/93 در محل منزل قدیمی و ارزشمند آقای صفاکار واقع در خیابان نواب جهت بررسی موضوعات دستور کار با حضور اعضاء محترم برگزار شد.

  ادامه

  -----------------------------------------------------------------------------

 • برگزاری نشست دوستداران میراث فرهنگی با حضور آقای پوینده
  برگزاری نشست دوستداران میراث فرهنگی با حضور آقای پوینده

  صورتجلسه دوستداران میراث فرهنگی با حضور آقای پوینده

  مديركل محترم برنامه ريزي سازمان گردشگري، ميراث فرهنگي و صنايع دستي كشور

  جلسه اي در مورخ92/11/1ساعت   11با حضور اعضاء محترم كميسيون گردشگري و گروه دوستداران ميراث فرهنگي در حضور جناب آقاي پوينده مديركل محترم برنامه ريزي سازمان گردشگري، ميراث فرهنگي و صنايع دستي كشور برگزار گرديد.

  در ابتدا آقاي پوينده ضمن اظهار خوشوقتي از حضور در جلسه و ديدار اعضاء محترم شورا و مديران شهري اطلاعاتي را درخصوص سياست هاي ميراث فرهنگي و گردشگري و راهنمائي هايي جهت چگونگي ورود به مباحث گردشگري و استفاده از مزيت هاي شهر سبزوار ارائه نمودند.

  در ادامه اعضاء محترم شورا از جمله آقايان تعصبي و پسنديده ضمن قدرداني از حضور آقاي پوينده در شورا اطلاعاتي از سبزوار و سوابق پاره اي از پيگيري ها در اين خصوص را ارائه نمودند و از حضور آقاي پوينده در سازمان گردشگري به عنوان فرصتي ارزشمند براي سبزوار ياد نمودند و خواهان بهره مندي بيشتر از اين فرصت شدند.

  همچنين كارشناسان حاضر در جلسه نيز اطلاعات و درخواست هايي را مطرح و در نهايت مورد زير جهت ادامه پيگيري ها تا حصول نتايج ارزشمند مورد تاكيد حاضرين قرار گرفت.

  ادامه

  -----------------------------------------------------------------------------

 • سومین جلسه دوستداران میراث فرهنگی برگزار شد
  سومین جلسه دوستداران میراث فرهنگی برگزار شد

  سومین جلسه گروه دوستداران ميراث فرهنگي ساعت 8 صبح مورخ 92/11/23 در محل سالن جلسات شهرداری  با حضور اعضاء حاضر و با دستور کار زیر برگزار گرديد.

   

  - آقای مهندس تعصبی جهت ارائه اطلاعات و تصاویر تهیه شده از بافت تاریخی.

  - آقای معماری جهت ارائه برنامه اجرایی نمایشگاه معماری و آثار تاریخی جهت تصمیم گیری و همچنین ارائه اسلاید از بافت تاریخی.

  -آقای عبدا... زاده جهت ارائه پیش نویس اساسنامه کمپین دوستداران جهت بررسی و تصویب اساسنامه.

  -آقای متین فر جهت ارائه آثار تاریخی در معرض خطر.

  ادامه

  -----------------------------------------------------------------------------

 • دومین جلسه دوستداران میراث فرهنگی برگزارشد
  دومین جلسه دوستداران میراث فرهنگی برگزارشد

   

  دومين جلسه گروه دوستداران ميراث فرهنگي ساعت12 مورخ 92/11/7 در محل سالن جلسات سازمان تاكسي‌راني با حضور اعضاء حاضر برگزار گرديد.

  ابتدا آقاي حسن عبدا... زاده باستان شناس به ارائه اطلاعاتي از ميراث فرهنگي و مستندات قانوني در اين زمينه پرداخت و در ادامه خانم كاويان در خصوص تاب آوری بافت تاریخی شهر سبزوار مطالب پژوهشي را ارائه نموده و سوالات اعضاء پاسخ دادند.سپس دستور كار جلسه قرائت و بندهاي آن مورد تاييد و تصويب اعضاء قرار گرفت.

  ادامه

  -----------------------------------------------------------------------------

 • اولین جلسه دوستداران میراث فرهنگی برگزار شد
  اولین جلسه دوستداران میراث فرهنگی برگزار شد

  اولین جلسه گروه دوستداران میراث فرهنگی در تاریخ 92/10/22 ساعت 8 صبح با حضور آقایان مهندس تعصبی، حاج حسین بروغنی، مهدی مقصودی، دکتر بخشی، دکتر سلیمانی، حمید معماری، مهندس برزوئی، حسن مختاری، حسن عبدا...زاده، برآبادی، دانایی، نجاری، علی اکبر ایزدی و خانم شجیعی در دفتر سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری بافت فرسوده به شرح ذیل برگزار گردید:

  در ابتدای جلسه آقای مهندس برزویی ضمن تشکر و قدردانی از حضور اعضا به ضرورت و اهمیت توجه به آثار و ابنیه تاریخی ارزشمند باقی مانده و معرفی سه اثر به چاپ رسیده امسال در این زمینه و قدردانی از مولفان آقای حمید معماری مولف کتاب معماری و معماران سبزوار، خانم شجیعی مولف کتاب نماسازی در بدنه بافتهای تاریخی و خانم ها ارقند و بینقی مولف نقشه جانمای آثار تاریخی پرداختند. همچنین ایشان پرسش هایی در مورد تمهیدات مورد نیاز برای حفظ و حراست این آثار، چگونگی ایجاد مشارکت مردمی در قالب گروه دوستداران آثار و ابنیه تاریخی و لزوم برگزاری جلسات دوره ای و چگونگی برگزاری مستمر این جلسات با دستور کار مشخص مطرح نمودند. در ادامه اعضاء حاضر در جلسه نظرات خود را درقالب ایده های مشخص بیان کردند.

  ادامه

  -----------------------------------------------------------------------------