مشارکت ۱۰۰ درصدی مردم در ساخت بلوک یک ارگ امیریه سبزوار
  ارگ امیریه  تاريخ: 20 تیر 1395   بازديدها: 667

  مدیرعامل سازمان بهسازی نوسازی از مشارکت ۱۰۰ درصدی مردم و بخش خصوصی در ساخت بلوک یک ارگ اميريه خبر داد.

  به گزارش روابط عمومي سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهر سبزوار، مهدی برزویی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پروژه امیریه ۴٫۳ هکتار مساحت دارد، اظهار داشت: سازمان بهسازی در این مرحله اقدام به خریداری، تهاتر و یا مشارکت با مردم و پس از تخریب، بافت جدید شهری ایجاد می‌کند و برای ساخت نیز از سرمایه‌گذار و پیمانکاران مجرب و توانمند استفاده خواهیم کرد.

  وی پروژه امیریه را شامل بلوک تجاری، اداری، مسکونی و گردشگری دانست و افزود: بخشی از منابع مالی اجرای این پروژه با مبلغ ۷۰ میلیارد تومان از محل فروش اوراق مشارکت تأمین‌شده و پروژه در حال انجام است.

  مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری سبزوار با بیان اینکه بلوک یک این طرح با مشارکت ۱۰۰‌درصدی مردم و بخش خصوصی در حال انجام است، ادامه داد: اکنون بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و املاک واقع‌شده در بلوک دوم نیز که بیش از ۱۰ هزار مترمربع مساحت دارند تقریباً به‌طور کامل خریداری‌شده و پس از تخریب گود‌برداری خواهد شد.

  برزویی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود که گودبرداری این بلوک تا پایان مرداد به اتمام برسد و ساخت آن به‌زودی آغاز شود بنابراین برای ساخت این بلوک در حال مذاکره با پیمانکاران و سرمایه‌گذاران واجد شرایط و توانمند هستیم.

  وی با اشاره به بلوک سوم این طرح خاطرنشان کرد: بالغ‌بر ۶۰‌ درصد از املاک واقع در عرصه پروژه خریداری‌شده و برای ادامه خرید یا مشارکت واحدهای باقی مانده موجود در این بلوک در حال مذاکره هستیم و پیش‌بینی می‌شود گودبرداری این بلوک از اوایل مهر آغاز و تا پایان پاییز عملیات ساخت آن نیز آغاز شود.

  مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری سبزوار ادامه داد: ۲ بلوک باقیمانده نیز در سال‌های آینده از محل فروش پروژه‌های در حال ساخت و جذب سرمایه‌گذار و منابع مالی دیگر قابل‌اجرا خواهد بود.

  برزویی با بیان اینکه بیش از یک سال از اجرای پروژه ارگ امیریه می‌گذرد، گفت: زمان پیش‌بینی‌شده برای اتمام این پروژه ۵ تا ۷ سال و برای تکمیل پروژه ارگ امیریه بالغ‌بر ۲۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و ۷۰ میلیارد تومان از طریق اوراق مشارکت، بخشی با مشارکت مالکان، بخشی از تهاتر و قسمتی نیز از طریق سرمایه‌گذار و جذب منابع مالی دیگر تأمین می‌شود.

  وی با بیان اینکه شرایط اقتصادی امروز باعث کاهش حجم نقدینگی‌ها شده است، تصریح کرد: تهاتر می‌تواند راهی مؤثر و مناسب برای گردش سرمایه و فعالیت‌ها در جامعه بابت اجرای پروژه‌های عمرانی باشد.

  مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری سبزوار پروژه امیریه را نخستین پروژه نوسازی در شهرستان سبزوار دانست و یادآور شد: اجرا و اتمام این پروژه تغییرات اجتماعی، فکری و اقتصادی شهروندان را به همراه خواهد داشت.

  برزویی با اشاره به نبود مراکز فروش کامل و استاندارد در شهرستان سبزوار، خاطرنشان کرد: این مشکل باعث می‌شود که شهروندان سبزواری برای خرید به شهرهای بزرگ اطراف مانند مشهد و تهران بروند و سالانه به این دلیل سرمایه‌های زیادی از شهرستان خارج می‌شود.