• وزير راه و شهرسازي قول داد: اختصاص ۶ هكتار زمين معوض به طرح امامزاده شعيب سبزوار
  وزير راه و شهرسازي قول داد: اختصاص ۶ هكتار زمين معوض به طرح امامزاده شعيب سبزوار

  مدير عامل سازمان بهسازي و نوسازي از قول وزير راه و شهرسازي و استاندار خراسان رضوي براي اختصاص ۶ هكتار زمين معوض به طرح اتصال امامزاده شعيب(ع) به كمربندي سبزوار خبر داد.

  به گزارش روابط عمومي سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهر سبزوار، مهدي برزويي افزود: شهرداري به دليل انتشار اوراق مشاركت بافت اميريه در سال گذشته قادر به فروش اوراق مشاركت ديگري در اين زمينه نبود، لذا راهكارهاي ديگري بجز اين مهم را در دستور كار قرار داد تا بتواند طرح را اجرايي كند...

  ادامه

  -----------------------------------------------------------------------------

 • مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری سبزوار: طرح اتصال امام زاده شعیب به کمربند سبزوار نیاز به ۲۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار دارد
  مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری سبزوار: طرح اتصال امام زاده شعیب به کمربند سبزوار نیاز به ۲۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار دارد

  به گزارش روابط عمومی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری به نقل ازخبرگزاری تسنیم از سبزوار، مهدی برزویی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این طرح در مساحت 40 هکتار پیش بینی شده که برای اجرای آن نیاز به سرمایه گذاری داریم. وی با بیان اینکه در حال حاضر آزادسازی 9 هکتار از اراضی و منازل  اطراف امامزاده شعیب آغاز شده است گفت: 6 هکتار از این میزان شامل احداث خیابان و معبر عبوری برای دسترسی آسان زائران...

  ادامه

  -----------------------------------------------------------------------------

 • سربداران خانه‌ای نو می‌خواهند/فرسایش نشاط شهری در بافت فرسوده
  سربداران خانه‌ای نو می‌خواهند/فرسایش نشاط شهری در بافت فرسوده

  سبزوار- بافت‌های فرسوده بخش زیادی از شهرهای خراسان رضوی را تشکیل می‌دهد و در این بین سبزوار پس از مشهد با بیشترین بافت ناکارآمد همراه است و مردم دیار سربداران خانه‌ای نو طلب می‌کنند.

  خبرگزاری مهر- گروه استان ها:بافت‌های فرسوده از یک‌سو از طیف گسترده مشکلات کالبدی، عملکردی، ترافیکی و زیست‌محیطی رنج می‌برند و از سوی دیگر مهم‌ترین پتانسیل شهرها برای استفاده از زمین جهت اسکان جمعیت، تأمین فضاهای باز خدماتی و نیز بهبود زیست‌محیطی محسوب می‌شوند.

  ادامه

  -----------------------------------------------------------------------------

 • آغاز به کار دفتر پروژه نوسازی بافت و دسترسی امام زاده شعیب(ع) به کمربندی
  آغاز به کار دفتر پروژه نوسازی بافت و دسترسی امام زاده شعیب(ع) به کمربندی

  به منظور  رسیدگی و پاسخگویي مراجعين و مسائل پروژه امازاده شعیب (ع) دفتر پروژه نوسازی بافت و دسترسی امام زاده  به کمربندی با مدیریت آقای امیر نویدکیا به طور رسمی تجهیز و در حال گزینش و استقرار نیروی انسانی می باشد. گفتنی است این دفتر در خود بافت به آدرس خیابان طبرسی جنب رستوران ترخون واقع شده است.

  ادامه

  -----------------------------------------------------------------------------

 • امامزاده شعيب
  امامزاده شعيب

  شهر سبزوار با جمعیـتی حدود 220/000نفر در مساحتی حدود 3300 هکتار در شیـب ملایـم از شمال به جنوب قرار گرفته است، هسته مرکزی شهر که در حال حاضر بافت قدیـمی شهر را تشکیـل داده است. بر حسب ضرورت مکانی اماکن متبرکه و یـادمانهای تاریـخی متعدد را در بر دارد، شایـد وجود اماکن مذهبی در داخل بافت باعث شکوفائی و سرزنده بودن شهر را به همراه داشته است. یـکی از یـادمانهای تاریـخی، مذهبی که مورد توجه زائریـن و مردم شریـف نیـز بوده است بقعه امامزاده شعیـب می باشد که در جنوب بافت قدیـم قرار دارد.

  یـکی از عناصر معماری شاخص شهر سبزوار به لحاظ فرهنگی، مذهبی، تاریـخی بنای امامزاده شعیـب است. در کنار هسته تاریـخی شهر حائز پتانسیـل غنی فرهنگی و تاریـخی و مذهبی جهت تعریـف و احیــاء محور پویـای گردشگری است. لذا توجه ویـژه به بنای مذکور و همچنیـن حوزه عملکرد آن در سطح محله، شهر سبزوار و یـا حتی شهرهای اطراف علاوه بر تبعات مثبت اقتصادی، احیـاء و ارتقاء تعاملات و تعادلات فرهنگی و اجتماعی مردم شهر با یـکدیـگر و همچنیـن با دیـگر شهرها را در پی خواهد داشت و از سیـاستهای مفیـد و موثر در احیـاء و سرزندگی بافت و نتیـجتاً ارتقاء محیـط شهر نیز محسوب می شود، تقویـت هسته فرهنگی و مذهبی و اجتماعی در این بخش می تواند دگرگونی و تحولاتی را در زمیـنه های کالبدی و عملکردی بوجود آورد. بنای امامزاده شعیـب به عنوان عنصر شاخص تاریـخی، مذهبی و همچنیـن به نشانه بازوی شهری بوده که بسیـار مورد توجه و احترام اهالی شهر و جاذب جمعیـت می باشد. مراجعه همه روزه زائران به امامزاده ایـن مکان را به فضائی حضور پذیـر، سرزنده و پویـا تبدیـل و تقریـباً در تمام ساعات شبانه روز ایـن واقعه اتفاق می افتد و همچنیـن بنای مذکور به بافت تاریـخی و یـا هسته اولیـه شهر، بستر مطلوب فرهنگی و تاریـخی، مذهبی را بوجود آورده است و در نتیـجه ایـجاد ارتباطی کالبدی و بصری با محیـط اطراف آن و دسترسی مناسب در جهت جذب گردشگری یـکی از عوامل مهم در تعامل و تقابل پویـا در مجموعه شهری سبزوار خواهد بود.

  حال به منظور دسترسی به اهداف فوق هدایـت فیـزیـکی زائران از خط کمربندی سبزوار به سوی حرم امامزاده شعیـب اولیـن اقدام موثر در ایـجاد این جذابیـت می باشد، بنابرایـن حضور ویا پیـدایـش یک محور دسترسی مستقیـم یـکی از عوامل موثر در تشدیـد ایـن هدف بوده تا از نامحسوس بودن موقعیت شهری آن که در حال حاضر با بافت مرکزی شهر پیـوند خورده است کاسته شود، بنابرایـن محور پدیدار شده، می بایـست دارای ویـژگی های کالبدی با کاربریـهای جانبی مختلفی باشد تا تاثیـر پذیـری از ناحیـه زیـارتی را تشدیـد نمایـد و اتصال آن به بافت درون شهری یـکی دیـگر از پذیـره های موثر بوده که همواره می بایـست مد نظر قرار گیـرد.

  پیـش بیـنی و استقرار مکانی نظیـر اقامتگاه، مراکز تفریـحی، تجاری (مراکز خرید) فضای سبز گردشگری و نظایـر آن بر لبه ایـن محور و تا عمق مناسب از آن ضروری بوده بطوریـکه این محور دسترسی تا امامزاده شعیـب از جذابیـت جلب و جذب گردشگر و زائران برخوردار باشد.

  ادامه

  -----------------------------------------------------------------------------